Sağlık

Zona hastalığının en önemli nedeni strestir.

İSTANBUL (İGFA) –Zona, genellikle makul bir alanda sonlu veziküler lezyonlarla seyreden ‘Varisella Zoster Virus’un neden olduğu sekonder bir enfeksiyondur.

80 yaş üstü bireylerin yaklaşık yarısının hayatı boyunca en az bir kez zona geçirdiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Kübra Esen, “Stres, diyabet, kortizon tedavisi gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı özelliği olan ilaçların uzun süreli ( kronik) hastalıklar, altta yatan bir kanser hastalığının varlığı, radyoterapi ve cerrahi müdahaleler hastalığı tetikleyebilir. Zona genellikle belirli bir yerle sınırlı ve sağlıklı kişilerde daha az ağrılı iken, yaşlı hastalarda ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde daha şiddetli seyreder.

Zona Ateşi, Baş Ağrısı ve Zayıflık Belirtileri

Zonanın başlangıçta ateş, baş ağrısı ve halsizlik gibi şikayetlerle kendini gösterdiğini vurgulayan Dr. Bu dönemde kas ağrısı, kalp ağrısı, böbrek ağrısı, apandisit, migren gibi ağrılara neden olabilen durumlarla karıştırılabilir. Bu belirtilerden sonra 3-5 gün içinde ağrılı ve ödemli kırmızı şişlikler, kısa bir süre sonra da gruplar halinde küçük su kabarcıkları gelişir. Bu kızarıklıklarda yanma hissi belirgindir” dedi.

10 GÜN İÇERİSİNDE BELİRTİLER GEÇMEZSE doktora başvurulmalıdır.

Zona tanısının genellikle bu hastalığın neden olduğu tipik lezyonlar, klinik belirtiler ve çeşitli testler ışığında konulduğunun altını çizen Dr. ilaçlarla lezyonların gerilemesi hızlandırılır ve ağrı hissi kontrol altına alınabilir. Ağrı ve ödem kontrolü için antiviral ilaçlar dışında antiinflamatuar ilaçlar da kullanılabilir. Ağrının uzun süreli ve şiddetli olması durumunda doktorlar tarafından narkotik ağrı kesiciler, nöbet önleyici ilaçlar ve cilde uygulanabilecek anestezik ilaçlar verilebilir. Antihistaminik ilaçlar zona hastalığında oluşan kaşıntıyı gidermede etkilidir. Zona, birkaç hafta içinde düzelme eğiliminde olan bir durumdur. Tedaviye rağmen 10 gün içinde belirti ve şikayetlerde düzelme olmazsa tekrar hekime başvurulmalıdır.

sariz-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu