Haber

ABD’li Senatörler Fosil Yakıt Şirketlerini Dava Etmeye Çağrıldı

YENİ ABD’de dört senatör, Adalet Bakanlığı’nı fosil yakıt şirketlerini “kâr peşinde koşarak tüketicileri yanıltma ve iklim biliminin itibarını sarsma” çabaları nedeniyle dava etmeye çağırdı.

Demokrat Senatörler Bernie Sanders, Edward J. Markey, Elizabeth Warren ve Jeffrey A. Merkley konuyla ilgili olarak Başsavcı Merrick Garland’a bir mektup gönderdiler.

Senatörler, ExxonMobil, Shell ve diğer fosil yakıt şirketlerinin eylemleri, Adalet Bakanlığı’nı “tüketicileri yanıltmaya ve iklim biliminin itibarını düşürmeye yönelik uzun süredir devam eden ve dikkatlice koordine edilmiş çabaları” nedeniyle fosil yakıt şirketlerine dava açmaya davet ediyor. tüketicinin korunması ve diğer ilgili yasalar hakkında. açıkça ihlal edildi.

Senatörler, söz konusu şirketlerin iklim değişikliği gerçeğini bilmelerine rağmen yanlış bilgilendirme kampanyası yürüttüklerini belirterek, geçmişte iklim değişikliğini “önemsiz bir sorun” olarak göstermek için multimilyon dolarlık bir plana fon sağladıklarını dile getirdiler.

Sigara endüstrisinin geçmişte de benzer adımlar attığını belirten senatörler, fosil yakıt endüstrisinin “yalanları” nedeniyle aşırı hava koşullarına neden olarak ABD’de iklim değişikliğinin verdiği zarara dikkat çekti.

Bu bağlamda senatörler, Adalet Bakanlığı’nı fosil yakıt endüstrisine karşı 40’tan fazla eyalet ve belediyenin çabalarına katılmaya çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu