Haber

Antalya’da “6 Şubat Umudumuza Işık Olun” Toplantısı

Depremde hayatını kaybedenler anıldı

11 ile 11 dilek feneri

Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen iki büyük depremin ilk yılı Antalya’da büyük üzüntüyle anıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen anma töreninde, depremin meydana geldiği saat 04.17’de 11 ili temsil eden dilek feneri gökyüzüne uçuruldu.

6 Şubat 2023 Pazar günü saat 04.17’de Türkiye’yi sarsan, Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili sarsan 7,7 büyüklüğündeki depremin birinci yıl dönümünde Antalya’da anma töreni düzenlendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Hataylı Depremzedeler Girişimi işbirliğiyle depremin meydana geldiği saat 04.17’de gerçekleştirilen ‘6 Şubat Umudumuza Işık Ol Toplantısı’na depremzedeler ve Antalya’da yaşayan vatandaşlar katıldı.

11 İLİ TEMSİL EDEREK GÖKYÜZÜNE DİLİK FENERLERİ UÇTURDULAR

Karaalioğlu Parkı’ndaki törende duygusal anlar yaşandı. Depremzedeler saat 04.17’de depremin meydana geldiği 11 ili temsilen dilek fenerlerini gökyüzüne uçurdu. Daha sonra Sivil Toplum Kuruluşlarının hazırladığı anma mektubu okundu. Hatay’da depremden sonra aylarca depremzedelere sıcak yemek servisi yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi Aşevi Tırı, törene katılanlara çay ve simit ikramında da bulundu. Depremzedeler yaktıkları ateşle kayıp yakınlarını ve anılarını andı.

BU ACININ TANIMI YOK

Hatay’da depremi yaşayan ve şu anda Antalya’da yaşayan Deniz Mısırlı, “Bir açıklama yok, hala geçmiyor. “İçimizdeki ateş hâlâ yanıyor” dedi.

Depremzedelerden Hasan Haydar isimli bir diğer kişi ise, “Yıllar geçse de acılarımız unutulmayacak. Birçok kayıp yaşadık. “Gittiğimiz okullar, yürüdüğümüz sokaklar, altında serinlediğimiz ağaçlar bile yok oldu” dedi.

Hatay’ın Defne İlçesi Armutlu Mahallesi’nde depreme yakalanan Bülent Yıldız, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Allah bu acıyı düşmanım da olsa kimseye yaşatmasın. Çok büyük bir acı, hâlâ hissediyoruz. Asla dinlenmeyecek. Hala her an deprem olacakmış gibi hissediyoruz. İçimizde bu korku var, acımız hiç bitmeyecek. Bizim için her gün 6 Şubat. Biz yaşamıyoruz. Hepimiz öldük ama bazılarımızı gömdüler. Bu tür bir acı tanımlanamaz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu