Haber

Trump, Cumhuriyetçi ön seçimlerde potansiyel rakibinin 17 puan önünde

YENİ ABD’de yapılan ankette eski Başkan Donald Trump, 2024 başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi adaylar arasında olası bir ön seçimde en güçlü rakibi olarak görülen Florida Valisi Ron DeSantis’in 17 puan önünde çıktı.

Morning Consult tarafından düzenlenen anket, Trump’ın Cumhuriyetçi seçmenler arasında aday olarak güçlü konumunu koruduğunu ortaya koydu.

2024 cumhurbaşkanlığı seçimleri için olası bir Cumhuriyetçi ön seçimde Trump yüzde 48 oyla önde, DeSantis yüzde 31 oyla ikinci oldu.

2024 başkanlık yarışı için adı geçen diğer potansiyel adaylardan eski Başkan Yardımcısı Mike Pence yüzde 8, eski Wyoming Kongre Üyesi Liz Cheney yüzde 3 ve eski ABD Temsilcisi Nikki Haley ve Teksas Senatörü Ted Cruz yüzde 2 destek aldı.

Öte yandan, yanıt verenler, Başkan Joe Biden’ın 2024 başkanlık seçimlerinde yeniden seçilmesi durumunda DeSantis’in Trump’tan daha iyi performans göstereceğini öne sürdüler.

Ankete katılanlara göre, varsayımsal bir genel seçim karşılaştırmasında DeSantis, %41’e karşı %44 ile Biden’ın 3 puan önündeyken, Trump %43’e karşı %40 ile Biden’ın 3 puan gerisindeydi.

13-15 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen ankete 829 Cumhuriyetçi parti seçmeni katıldı.

Florida Valisi Ron DeSantis, 8 Kasım 2022 ara seçimlerinde büyük bir zaferle çıkmış, ardından 2024 başkanlık seçimlerinde eski Lider Donald Trump’a rakip olabileceği değerlendirilmişti.

Göçmen karşıtı ve Cumhuriyetçi Parti tabanıyla tanınan DeSantis, cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığı hakkında şu ana kadar bir açıklama yapmadı.

Trump ise ara seçimlerin ardından Florida’daki malikanesinde düzenlediği programla 2024 başkanlık seçimlerine aday olduğunu açıkladı ve bugüne kadar başkanlık seçimleri için adaylığını resmen açıklayan ilk kişi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu