Haber

Rosoboroneksport: Orta Doğu ülkeleriyle ortak silah üretimi için teklif hazırlıyoruz

Rusya’nın askeri ihracat şirketi Rosoboroneksport’un Genel Müdürü Aleksandr Miheyey, 20-24 ŞubatBirleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti. Abu Dabihangisinde yapılacak IDEX-2023Uluslararası silah fuarı öncesi yapılan açıklamada, Rusya’nın 5’inci nesil hafif savaş uçağının Orta Doğu ülkelerine gönderileceği bildirildi. Şah MatProjeye katılım da dahil olmak üzere ortak silah üretme teklifinde bulunduğunu söyledi.

Miheyev, “Bugün, özellikle teknoloji transferi, ortak geliştirme ve denkleştirme programlarının uygulanması olmak üzere, Orta Doğu ülkeleri için en uygun ortaklık biçimlerine yönelik teklifler üzerinde aktif olarak çalışıyoruz. Rosoboroneksport, Checkmate hafif taktik uçağına dayalı beşinci nesil bir avcı uçağı da dahil olmak üzere modern yüksek teknolojili ürünlerin ortak üretimi için seçenekleri değerlendiriyor.r” dedi.

Miheyev, bölge ülkeleriyle gelecek vaat eden diğer askeri-teknik işbirliği alanlarının, hava savunma sistemleri, deniz teçhizatı ve kara kuvvetleri için silahların ortak geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik projeleri içerdiğini sözlerine ekledi.

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec Suhoy Tasarım OfisiCheckmate tarafından ilk kez geliştirildi MAKS-2021 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarıyılında sergilendi.

Kendini radarlardan gizleyebilen tek motorlu Checkmate jeti, sesin iki katı hıza çıkabiliyor. Jetin menzilinin 3 bin kilometre olduğu, 7 bin 400 kilogram mühimmat taşıyabileceği, karada, denizde ve havada aynı anda 6 hedefi vurabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu