Haber

Nijeryalılar cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gidiyor

Nijerya’da yeni devlet başkanının belirleneceği seçimde oy verme işlemi yerel saatle 08.30’da başladı.

Nijerya’da yaklaşık 93 milyon seçmen, ülkenin yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor. Yerel saatle 08:30’da başlayan oy verme işlemi, sandıkların kapanmasıyla 14:30’da sona erecek. Oy kullanmak için sıraya giren seçmenler, sandıkların kapanış saatinden sonra da oy kullanabilecek. Önümüzdeki dört yıl boyunca görev yapacak yeni bir devlet başkanının seçimi kazanması için 36 eyaletin 24’ünde oyların en az dörtte birini alması gerekiyor. Sandıkların kapanmasının ardından başlayacak sayım sürecinin birkaç gün sürmesi beklenirken, resmi sonuçların önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor. Seçimde hiçbir aday istenilen oy oranına ulaşamazsa, en çok oyu alan iki aday ikinci cinsiyet seçimlerinde tekrar yarışacak.

Cumhurbaşkanlığı için 18 aday yarışıyor

Nijerya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 18 aday yarışıyor. Seçimin öne çıkan adayları arasında iktidar partisi Tüm İlericiler Kongresi’nden (APC) Bola Tinubu, ana muhalefetteki Halkların Demokratik Partisi’nin (PDP) eski başkan yardımcısı Atiku Abubakar ve İşçi Partisi’nden Anambra eski valisi Peter Obi yer alıyor. (LP) ve Yeni Nijerya Halk Partisi’nden (NNPP) Kano’nun eski valisi Rabiu Kwankwaso.

Temsilciler Meclisi ve Senato Seçimleri

Nijeryalı seçmenler Senato ve Temsilciler Meclisi üyeleri ile devlet başkanını seçmek için oy kullanıyor. Nijerya’nın yasama organı Senato ve Temsilciler Meclisi’nden oluşur. Senato’daki sandalye sayısı şu anda 109, APC’nin 66 sandalyesi ve ana muhalefet partisi PDP’nin 38 sandalyesi var. Boş olan 3 sandalye dışında kalanlar diğer partiler arasında dağılmıştır. 360 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde APC 227, PDP 227 sandalyeye sahip. Temsilciler Meclisi’nde 1 boş sandalye bulunurken, 11 sandalye diğer partiler tarafından paylaşılıyor. – ABUJA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu