Haber

İYİ Parti, depremden etkilenen iller için “İnsani Sanayi Bölgeleri Projesi” hazırladı.

İYİ Parti, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen illerde ekonomik faaliyetlerin yeniden başlayabilmesi için “İnsani Sanayi Bölgeleri Projesi” hazırladı.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Lideri Ümit Özlale, projeyle ilgili yaptığı açıklamada, depremden etkilenen illerde sürdürülebilir yaşamın sağlanmasının ekonomik faaliyetlerin yeniden başlamasıyla mümkün olacağını belirtti.

Depremden etkilenen illerde 210 bin işyeri, 327 bin esnaf, 461 bin memur ve 1.8 milyon kayıtlı çalışan bulunduğunu, 269 bin çiftçinin faaliyet gösterdiğini kaydeden Özlale, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Esnafımızın faaliyet gösterdiği ticaret merkezleri ve küçük sanayi sitelerinde hasar çok yüksek. Kahramanmaraş ve Hatay’daki fabrikaların ağır hasar gördüğünü ve bu fabrikaların bir kısmının yıkıldığını görüyoruz. UYGUN Partisi olarak hayata geçecek zemin çalışması Bölgenin normale dönmesi, vatandaşlarımıza istihdam, şirketlerimize yatırım imkanları sunmak için her biri 1000 hektarlık alanı kaplayacak beşeri-sanayi bölgelerinin kurulmasını teklif ediyoruz.

Bu bölgelerin Mısır ve Ürdün’de kurulan, ABD’ye tarife ve kota engeli olmaksızın ihracat yapma ayrıcalığına sahip “özel sanayi bölgeleri” benzeri bir yapıya sahip olacağını ifade eden Özlale, şunları kaydetti:

“Depremden olumsuz etkilenen bölgelerde hayatın yeniden başlaması için uluslararası işbirlikleri kurularak bu bölgelere benzer tavizler verilecek. Böylece hem ülkemiz hem de ülkeler açısından bir ‘kazan-kazan’ durumu ortaya çıkacak. Bu tür bir imtiyaz, insani sanayi bölgelerine hızlı yatırım yapılmasına ve istihdam yaratılmasına olanak sağlamaktadır. Deprem bölgesinin coğrafi konumu ve Türk sanayisinin kabiliyeti, yabancı yatırımcılar için cazibesini daha da artıracaktır. 4 insani sanayi bölgesinin etkisi üzerine kurulması planlanan toplam istihdam 250 binden az olmayacak.

İYİ Parti olarak yaralarımızı birlikte saralım diyoruz. Sanayimizle, üretim kabiliyetimizle, ihracatımızla, işçilerimizin alın teri ile hep birlikte depremin yarattığı molozlardan birlikte çıkalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu