Haber

Fahrettin Koca’dan Hepatit A aşısı açıklaması: 200 bin aşımız var

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Beştepe’de saat 15.50’de başlayan görüşme yaklaşık 3,5 saat sürdü.

Önemli bahis konularının ele alındığı toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın mensuplarının karşısına çıktı.

Burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“İlaç tedarikinde sorun yaşamamak için oranı güncelledik”

Koca, sosyal medyada tartışma konusu olan ilaç fiyatlarına yapılan zamla ilgili soruyu şöyle yanıtladı:

İlaç fiyatlarında yapılan kur güncellemesidir. Döviz kuru yılda bir kez güncellenir. Geçen yılki kurun yüzde 60’ı gibi bir uygulamamız var. Ancak son iki yıldır yerli üreticimizi korumak ve ilaç tedariğinde sıkıntı yaşamamak için 6 ayda bir güncelleme kararı aldık. Bu nedenle Ocak ayında avro kurunun Türk Lirası karşılığını 10,75 olarak güncelledik. TL kurunu şimdi 14,1 Euro olarak güncelledik. İlaç alırken 14.1 lirayı euro olarak kabul ediyoruz. Bildiğiniz gibi bugün reel sektörde euro kuru 30’larda.

“Stoklarımızda 200 bin aşı var”

Hepatit A aşısının stoklarda bulunmadığı iddialarını hatırlatan Koca, şunları kaydetti:

Bu mutlaka gerçek değildir. Stokta 200.000 aşımız var. Ayrıca 400 bin aşı da depolarımıza girecek. Bildiğiniz gibi üç aşıyı yerlileştirmek için teknoloji transfer edeceğiz. Bu üç aşıdan biri hepatit A aşısıdır. Hıfzıssıhha’da üretilecek aşıların dışında teknoloji transferi yoluyla üç aşı için üç yeni üretim merkezi kurulacak. Bu işlem ile suçiçeği, kuduz ve hepatit A lokalize edilecektir. Bu aşamaya çok yakınız. O zamana kadar elimizde yeterince aşı var. Bu konuda rastgele bir sorun yoktur. Yaygara yapmayalım.

haberbeypazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu