Haber

Deprem yardımı çalan emniyet müdürü: Kaybolmasın diye aldım

Maraş depremi sonrası tutuklanan 4’üncü sınıf emniyet müdürünün görev yaptığı İslahiye’ye gönderilen yardım malzemelerini Tekirdağ’daki evine götürdüğü iddiasıyla yargılanmasına başlandı.

Tekirdağ 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istendiği tutuklu sanık Y.İ. ile avukatları hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ve iddianamenin okunmasının ardından Yİ, “Ardından deprem bölgesine gidecek polislere verilecek teçhizatın korunması” şeklinde açıklama yaptı.

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü binasının yıkılacağını ve getirdikleri teçhizatın kaybolmayacağını savunan Yİ, onları evine götürdüğünü söyledi.

Deprem bölgesine isteyerek gittiğini anlatan Yİ, “Hakkımdaki suçlamayı kabul etmiyorum. Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, malzeme çaldığımın belirtildiği banka ve kuyumcu gibi koruduğum alanlar vardı. Hırsızlık yapacaktım buradan yapacağım, tahliyemi talep ediyorum.” söz konusu.

‘MİLLET RÖMORK SÜRÜYOR’

Tanık Recep Çevik de, görevlerinin sona ermesinin ardından polisin döneceği otobüse bazı ekipmanların konulduğunu ifade etti.

Çevik, Tekirdağ’a döndüklerinde sanığın bazı malzemeleri evine götürmelerini istediğini söyledi. Alsak ne olur?’, ‘Sen de bir şeyler al, ne olacak?’ diyordu.” ifadesini kullandı.

Duruşma savcısı, diğer tanıkları dinledikten sonra mütalaasını açıklayarak, “zimmet” suçundan verilecek cezanın alt ve üst sınırının belirlendiğini belirterek, sanığın tutukluluk halinin devamını istedi.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Ne oldu?

Tekirdağ Çevik Kuvvet Şube Müdürü 4’üncü Sınıf Emniyet Müdürü Y.İ., yaşanan depremlerin ardından Antep’in İslahiye ilçesinde görevlendirildi. 26 Şubat’ta görevinin bitmesinin ardından Yİ, resmi otobüsle Tekirdağ’a döndü. Ancak; depremzedeler için hazırlanan çok sayıda yardım malzemesini otobüsle Tekirdağ’a götürdüğü belirlendi.

Polis müdürü, ihbar üzerine Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alındı. Yİ’nin evinde yapılan aramada; 1 Jeneratör, 2 Büyük Çadır, 5 Siyah Orta ve Akraba İpi, 9 Şişme Yatak, 5 Uyku Tulumu, 5 Seyahat Çantası, 7 Bere, 2 Çizme, 2 Yağmurluk, 5 Yağmurluk Üst, 1 Yağmurluk Alt, 4 Küçük Çadır, 15 kilo Köpek Maması, 3 Elektrikli Isıtıcı ve Su Isıtıcı Parçaları ele geçirildi.

Gözaltına alınan Emniyet Müdürü Y., adliyeye sevk edildi. savcılığın yaptığı soruşturmanın ardından ‘hırsızlık’ suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Bu değil; hakim, emniyet müdürü adındaki denetim şartıyla serbest bırakıldı. Daha sonra açığa alınan Y., itiraz üzerine tutuklandı. (HABER MERKEZİ)

derincehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu