Ekonomi

Ankara AŞTİ’de Güneş Enerjisi Santrali Kurulacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, her gün on binlerce yolcuyu ağırlayan şehirlerarası otobüs terminaline (AŞTİ) Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurmaya hazırlanıyor. Yeni sistem sayesinde; Yenilenen çatı ve elektrik üretimiyle yurt içi tüketimin yaklaşık yüzde 50’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması hedefleniyor. AŞTİ Güneş Enerjisi Yapım İşi İhalesi 22 Kasım 2023 tarihinde yapılacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yenilenebilir ve sürdürülebilir çevre dostu projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, her gün on binlerce yolcuyu ağırlayan AŞTİ’ye Güneş Enerjisi Santrali kurmaya hazırlanıyor. 22 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirilen AŞTİ Güneş Enerjisi Yapım İşi İhalesi sonrasında kurulacak sistem ile elektrik tüketiminin önlenmesi amaçlanıyor.

İHALE SÜRECİ BAŞLADI

Bakır çatılı ve yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık 6 milyon 900 bin kWh olduğu terminalin elektrik tüketiminin yüksek olması nedeniyle harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, AŞTİ GES Projesi’nin mevzuat süreçlerini tamamladı.

Çatı revizyonu yeni tamamlanan AŞTİ’de kurulacak Güneş Enerjisi Santrali’nin fizibilite ve hukuki ön hazırlık çalışmalarının tamamlanmasının ardından proje ihalesinin 22 Kasım 2023 saat 14.00’da yapılmasına karar verildi.

KULLANIM ÖMRÜ EN AZ 25 YIL

Proje kapsamında 22 bin metrekarelik çatının 15 bin metrekaresine 4 bin 170 panel konumlandırılacak.

AŞTİ GES projesinin ömrü en az 25 yıl olarak belirlenirken, 2 Mart 2022 tarihinde Başşehir EDAŞ ile “Lisanssız Elektrik Üreticileri Dağıtım Sistemi Bağlantı Sözleşmesi” imzalandı.

Yenilenen çatı ve elektrik üretimiyle yurt içi tüketimin yaklaşık yüzde 50’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu